KOLEJNE PRZEDSZKOLA PO ZDROWEJ STRONIE ŻYWIENIA

Kontynuując działalność na rzecz polepszenia jakości żywienia w polskich przedszkolach, z dumą uhonorowaliśmy kolejne placówki dyplomem Innowacyjne Przedszkole.

Żywienie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Rosnący i stale rozwijający się młody organizm, potrzebuje zbilansowanych posiłków, dostarczających mu wszelkich niezbędnych składników. Przez wiele lat jakość dań, serwowanych w przedszkolach i szkołach, pozostawiała wiele do życzenia. Coraz częściej obserwuje się jednak zmianę w sposobie myślenia i skłanianie się ku zdrowszym rozwiązaniom, obfitującym w świeże warzywa i potrawy niskotłuszczowe. Poza właściwie skomponowanym jadłospisem, niezwykle istotny jest sam sposób przygotowania potraw.

Zastosowanie pieca konwekcyjno-parowego pozwala na przyrządzanie posiłków z minimalną ilością tłuszczu, a szeroki zakres możliwości tego urządzenia, daje szansę na to, że dzieci otrzymają potrawy zróżnicowane i smaczne. Wiadomo, że nakłonienie malucha do zjedzenia czegoś zdrowego, to nie lada wyczyn, dlatego tak istotne jest urozmaicanie menu i serwowanie dań atrakcyjnych wizualnie. Piec konwekcyjno-parowy umożliwia gotowanie, blanszowanie, pieczenie, smażenie i grillowanie kilku posiłków jednocześnie bez obawy o to, że którykolwiek utraci swój aromat i smak. Z naszych obserwacji wynika, że dzieci znacznie chętniej spożywają dania przygotowane w ten sposób. Czy istnieje lepsza rekomendacja?

...CZYTAJ WIĘCEJ