Wyposażenie dla firm cateringowych

Projekt technologiczny i instalacyjny oraz wysokiej klasy wyposażenie dla firmy cateringowej serwującej ponad 800 posiłków dziennie to kolejne wyzwanie, które stanęło przed naszym zespołem. Powierzając nam to zadanie, właściciele liczyli, że zapewnimy im nie tylko sprawną realizację, ale także poczucie bezpieczeństwa i pewność najwyższych standardów. Profesjonalne i kompleksowe podejście pozwoliło nam sprostać tym wymaganiom i zyskać kolejnego zadowolonego klienta.

Wyceniany na 4,5 mld zł catering stanowi najbardziej rozwojową część usług gastronomicznych. Jest to jednocześnie sektor, w którym obserwuje się bardzo wysoki poziom konkurencji. Aby odnieść sukces i utrzymać się na wymagającym rynku należy nie tylko zadbać o dobry koncept i znalezienie odpowiedniej niszy, ale także zainwestować w zaplecze produkcyjne. Tylko profesjonalna kuchnia jest w stanie zagwarantować wysoki poziom świadczonych usług, a co za tym idzie – zadowolenie klientów. Sprawny personel, dobrze rozplanowane pomieszczenia i odpowiedni sprzęt to podstawa, bez której żaden biznes gastronomiczny nie ma najmniejszych szans.

Jaki sprzęt gastronomiczny dla cateringu?

Duża różnorodność potraw, a także konieczność przygotowywania ich w znacznej ilości powodują, że sprzęt stosowany w firmach cateringowych powinien charakteryzować się wydajnością i wszechstronnością. Z tego względu w omawianym obiekcie postawiliśmy na urządzenia wielofunkcyjne, zapewniające możliwość przygotowywania wielu dań jednocześnie – sztandarową pozycją jest tu piec konwekcyjno-parowy Retigo Vision. Wysoką wydajność zapewnią także ciągi kuchenne, jak linia 900 Red Fox – łatwe w montażu, proste w obsłudze i zaprojektowane w sposób maksymalnie uprawniający obróbkę termiczną. Komory chłodnicze marki Box Cold oznaczają bezpieczne przechowywanie żywności, gwarantując jednocześnie dużą elastyczność w dostosowaniu wielkości i kształtu do potrzeb określonego zakładu. W zakresie obróbki mechanicznej zdecydowaliśmy się na niezawodne urządzenia sprawdzonych marek: Hallde, RM Gastro oraz Mozamet. W każdym zakładzie gastronomicznym niezmiernie istotne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych. W firmie cateringowej czystość pojemników służących do transportu żywności zapewni zmywarka Krupps Elitech.

Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania zaplecza jest odpowiednio zaprojektowana i zainstalowana wentylacja, gwarantująca wysoki stopień komfortu i bezpieczeństwa pracy. Zastosowany przez nas system wentylacyjny dla gastronomii pochodzi od renomowanej marki Gort – polskiego producenta profesjonalnych rozwiązań przeznaczonych dla gastronomii.

Zastosowane urządzenia:

- system wentylacji dla gastronomii GORT

- ciąg kuchenny – linia 900 RED FOX

- piece konwekcyjno-parowe RETIGO VISION

- modułowe komory chłodnicze BOX COLD

- sprzęt do obróbki mechanicznej: Hallde, RM GASTRO, Lozamet

- zmywarka KRUPPS ELITECH do mycia termosów

- meble technologiczne OPTIMET

Dlaczego warto postawić na firmę z doświadczeniem?

Jako podmiot działający na rynku od przeszło dekady posiadamy praktykę w realizacji rozmaitych przedsięwzięć dla branży gastronomicznej. Pozwoliło nam to zapewnić wysoki standard obsługi firm o różnym zakresie wymagań.

Realizacja dla wspomnianego zakładu obejmowała sporządzenie projektu technologicznego oraz instalacyjnego, dzięki którym zaplecze produkcyjne zakładu zyskało na funkcjonalności. Wykwalifikowany zespół specjalistów gwarantuje, że projekty przejdą weryfikację organów Państwowych, jak np. Sanepid. Co więcej, doświadczenie zebrane z wielu przedsięwzięć pozwala unikać błędów i idących za nimi kosztów.

Jako firma oferująca kompleksową obsługę nie tylko zaprojektujemy, ale i dostarczymy właściwie dobrany i profesjonalny sprzęt gastronomiczny dla cateringu.